Kamień dekoracyjny – różne aranżacje w różnych wnętrzach

Kamień dekoracyjny może przypominać wyglądem cegłę, marmur, granit lub inną naturalną skałę. Współczesna technologia stwarza możliwość odtworzenia niemal każdego kamienia występującego w naturze, a ich koszt i parametry imitacji będą korzystniejsze i praktyczniejsze. Przy wyborze kamienia sztucznego do wykończenia przedpokoju należy wziąć pod uwagę wiele czynników.

Kamień dekoracyjny, a kolorystyka pomieszczenia

Kamień dekoracyjny powinien pasować do głównych kolorów, ale nie powtarzać ich dokładnie – taka zbieżność wygląda zbyt dziwnie i nienaturalnie. Pewna niejednorodność materiału wygląda bardzo elegancko i szlachetnie, wizualnie zbliżając kamień sztuczny do naturalnego.

Oświetlenie

Intensywność i temperatura światła wpływają na wygląd wykończenia. Najlepiej jest pobrać próbkę z wyprzedzeniem, przynieść ją na miejsce planowanej instalacji i sprawdzić, jak kamień dekoracyjny będzie wyglądał w różnych warunkach oświetleniowych (w tym w świetle naturalnym, jeśli przedostaje się ono do korytarza).

Wielkość pokoju

Ciemny kamień optycznie zmniejszy przestrzeń, dlatego takie odcienie należy wybierać do przestronnych korytarzy. Z kolei jasny materiał tworzy iluzję przestrzeni i dużej ilości powietrza, nawet jeśli pomieszczenie jest bardzo małe.

Kamień dekoracyjny

Zgodność z innymi materiałami

Kamień dekoracyjny można łączyć ze wszystkimi rodzajami materiałów – należy tylko wybrać odpowiednią kombinację kolorów i faktur. Kamień sam w sobie jest mocnym akcentem we wnętrzu, dlatego pozostałe materiały wykończeniowe powinny być bardziej neutralne, aby zachować równowagę. Na przykład pomalować farbą w odpowiednim odcieniu – takie powierzchnie mogą być gładkie, monochromatyczne lub z odrobiną tekstury i dynamiki kolorów. Nie chodzi tu o obrazy czy ornamenty; obok kamienia lepiej zastosować prawie niewidoczną fakturę – na przykład w postaci niekontrastowych plam.

Comments are closed.