Pisuar – jakie są jego rodzaje i czy warto go zamontować w domu?
Pisuar kojarzy się głównie z publicznymi toaletami, lecz mężczyźni coraz częściej decydują się na jego zamontowanie we własnym domu. Zastanawiając się nad zakupem, warto znać jego podstawowe rodzaje, by zdecydować się na ten najbardziej odpowiadający preferencjom oraz potrzebom.
Jakie wyróżnia się rodzaje pisuaru?
Pisuar można podzielić między innymi na materiał wykonania – zwykle jest to ceramika lub stal nierdzewna, które wspaniale spełniają swoje zadania. Ceramika idealnie nadaje się do minimalistycznych łazienek, a stal głównie do wnętrz industrialnych. Mimo wszystko wśród najpopularniejszych rodzajów wyróżnia się także:
- pisuary ze spłukiwaniem ręcznym – popularne, wygodne w użyciu i w atrakcyjnej cenie. Do wyboru są modele klasyczne, które umożliwiają spuszczenie określonej ilości wody, a także ekonomiczne – wyposażone w jednolitrowy zbiornik, który pozwala zaoszczędzić wodę.
- pisuary ze spłukiwaniem automatycznym – wygodne i oszczędne, choć może się zdarzyć fałszywe uruchomienie fotokomórek, co skutkowałoby niepotrzebnym zużyciem wody. W takim przypadku najlepszą opcją jest fotokomórka wysokiej jakości, by taka sytuacja nie miała miejsca.
- pisuary bezwodne – polega na odprowadzaniu nieczystości do syfonu, który należy wymieniać nawet kilka razy w roku. Posiada specjalną ochronę przed parowaniem oraz system zapachowy, dzięki któremu nie trzeba obawiać się nieprzyjemnych zapachów.
Jakie są zalety posiadania pisuaru?
Pisuary są najczęściej montowane w ścianach i umożliwiają mężczyznom wygodne oddawanie moczu w pozycji stojącej. Ze względu na niewielkie rozmiary jest możliwość umieszczenia ich nawet w małej łazience lub toalecie, a modele wyposażone w oszczędną spłuczkę jeszcze bardziej przemawiają na ich korzyść.
Korzystanie z nich zapewnia także lepszą higienę i łatwość w czyszczeniu niż w przypadku klasycznej muszli. Kolejną zaletą z pewnością jest kwestia estetyczna, ponieważ pisuary są dostępne w różnych odcieniach oraz kształtach, dzięki czemu z łatwością można dopasować je do wnętrza każdej łazienki.